Język:

Kontakt

Centrum Edukacji Międzykulturowej Aleja Wolności 37, lok. F7
33-300 Nowy Sącz

tel: +48 18 4429827
tel: + 48 604 088 620

e-mail: cem.nowysacz@gmail.com
e-mail: halinakomar@gmail.com

Facebook: Centrum Edukacji Międzykulturowej

Zarząd CEM

Halina Komar - prezes
Jolanta Kieres - wiceprezes
Bożena Kocyk - wiceprezes
Maria Baran - sekretarz
Maria Janisz - skarbnik

Kalendarz

Grudzień 2018
P W Ś C P S N
« Lis    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwa

rozmaitości

Saluton! Poznaj z nami świat!

sycylia1sycylia2sycylia3

glosowanieKiedy jedni do wyborów parlamentarnych iść nie chcieli, drudzy wykazali się wielka determinacją, żeby spełnić swój obywatelski obowiązek. Mowa o grupie sądeckich esperantystów związanych z Centrum Edukacji Międzykulturowej, którzy na zaproszenie holenderskiej fundacji Edukado.net spędzili kilka dni w Niderlandach. Mimo niezwykle napiętego kalendarza, sądeczanie znaleźli czas na to, aby w polskiej ambasadzie w Hadze zagłosować w europejskich wyborach.

-Termin wyborów do Parlamentu Europejskiego wymusił na naszej grupie dodatkowe przygotowania. Musieliśmy pobrać w miejscach zameldowania zaświadczenia o prawie do głosowania w polskiej placówce dyplomatycznej. Musieliśmy także dokonać korekty programu seminarium, które było związane z dorocznym Festiwalem Ulicznym w Leuwaarden – stolicy Fryzji, bo konieczny był nasz niedzielny powrót do Ambasady RP w Hadze, która była siedzibą Komisji Wyborczej dla Polaków uczestniczących w wyborach – mówi Halina Komar, prezes sądeckiego oddziału Centrum Edukacji Międzykulturowej.

Podczas kilkudniowej wizyty w Holandii Sądeccy esperantyści odwiedzili południową część kraju, zwiedzając Amsterdam i Hagę. Jednak głównym celem podróży było poznanie historii i obyczajowość Ludzi Morza – mieszkańców północnej części Holandii, rozproszonych także w północnych Niemczech oraz południowej Danii, czyli Fryzyjczyków.

Ich historia jest naprawdę niezwykła – mówi Halina Komar. Pokazuje jak wielką rolę w zachowaniu narodowej tożsamości, odgrywa kulturowość. Ten dzielny naród przetrwał, nie posiadając własnej państwowości ani odrębnego terytorium od czasów Cesarstwa Rzymskiego. Ich siłą była i jest nadal etniczna tożsamość, oparta o język i obyczaje, odrębną kulturę, architekturę, styl życia, nawet dyscypliny sportowe.

Jaj podkreśla Halina Komar, partner holenderski przygotował perfekcyjnie program folklorystyczny, prezentowany przez prawdziwe zespoły fryzyjskie – taniec i śpiew oraz muzykę na oryginalnych starych instrumentach, stroje na przykładzie oryginału liczącego już pięć generacji, potrawy i regionalne trunki… Zwiedziliśmy urocze miasteczko Hindeloopen – prawie skansen – porty i kanały z podnoszonymi mostami na ulicach miast.