Język:

Kontakt

Centrum Edukacji Międzykulturowej,
Aleja Wolności 23 (MOK),
33-300 Nowy Sącz

tel: + 48 602 476 108
tel: + 48 608 315 089

e-mail: cempolska@gmail.com

Facebook:
wkrótce

Zarząd CEM

Bożena Kocyk – Prezes
Jolanta Kieres – Wiceprezes
Joanna Wituszyńska – Wiceprezes
Maria Baran – Sekretarz
Maria Janisz – Skarbnik
Halina Komar – Honorowy Prezes

 

Kalendarz

kwiecień 2017
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archiwa

Miesięczne Archiwum:

ŚWIĄTECZNY ZIELONY SŁUPSK  – 12 kwietnia 2017 r.

Ludwik Zamenhof urodził się w Białymstoku a umarł w Warszawie. Jednak w stulecie jego śmierci, tylko Słupsk uhonorował go Rokiem Zamenhofa 2017.

Słupsk bowiem jest jedynym miastem Polski, które ustanowiło na swoim terenie ROK ZAMENHOFA 2017 – zgodnie z rezolucją UNESCO, zalecającą uroczyste obchody setnej rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa (14.04.1917). Celebracja pamięci o Ludwiku Zamenhofie , twórcy międzynarodowego języka esperanto i idei braterstwa, pokoju, porozumienia pomiędzy narodami, które ten język rozpowszechnia i umożliwia realizację, jest obchodzona na całym świecie pod Patronatem UNESCO które uznało, że idee ruchu esperanckiego są tożsame ze szlachetnymi celami tej organizacji o światowym zasięgu…

Nie pierwszy to raz, ta międzynarodowa organizacja popiera inicjatywy Światowego Związku Esperantystów – UEA, bowiem już ponad 60 lat esperanto znajduje się w zasięgu zainteresowań UNESCO, które uznało, że rezultaty osiągane przez esperanto w dziedzinie międzynarodowych kontaktów intelektualnych i zbliżenia narodów świata – odpowiadają celom i działaniom UNESCO. Te cechy esperanta są podkreślane każdorazowo w rezolucjach Generalnych Konferencji czy decyzjach Dyrekcji, związanych z ważnymi wydarzeniami w ruchu esperanckim.

1954 r. – MONTEVIDEO, gdzie wskazywano konieczność monitorowania rozwoju esperanta w nauce, edukacji i kulturze, wzywano do zwiększenia zasięgu nauczania języka, co stało się tematem kilkuletniej Kampanii UEA.

1959r. – PARYŻ, w 100-lecie urodzin, uznano Ludwika Zamenhofa za wybitną postać ludzkości.

1985r. – SOFIA, poproszono państwa członkowskie o organizowanie obchodów Stulecia Esperanta (1987) a organizacje pozarządowe – o włączenie się do tych obchodów.

2015r. – PARYŻ, decyzja o objęciu patronatem UNESCO obchodów 100-ej rocznicy śmierci Zamenhofa w roku 2017.

Rok wcześniej (2014), esperanto uzyskało rangę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jako nośnik esperanckiej kultury: decyzja wpisania na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, została wręczona 14 października 2016r. przez Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr hab. Magdalenę Gawin na ręce Depozytariuszy tego wpisu: Kazimierza Krzyżaka i Haliny Komar .

Uroczysta Inauguracja Obchodów Roku Zamenhofa w Polsce odbyła się więc w SŁUPSKU, 12 kwietnia 2017r, zgodnie z wolą Władz Miasta Słupsk, gdzie z inicjatywy Prezydenta Słupska dr Roberta Biedronia, Rada Miasta podjęła jednogłośnie Uchwałę o ustaleniu na swoim terenie ROKU ZAMENHOFA 2017.

Uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu jako współorganizatorzy, reprezentujący stronę esperancką. Dziękujemy serdecznie za honor, jakiego dostąpiliśmy z powodu wyboru właśnie naszego Centrum Edukacji Międzykulturowej w Nowym Sączu, jako krajowego przedstawiciela społeczności esperanckiej, do przygotowania propozycji programowych.

Impreza była reżyserowana i koordynowana przez p. Jolantę Krawczykiewicz, dyrektorkę Słupskiego Ośrodka Kultury, we współpracy i przy pomocy Wydziału Kultury UM Słupsk.

Wydarzenie było zaplanowane do realizacji na ul. Zamenhofa, lecz warunki pogodowe zmusiły do przeniesienia programu na szkolną halę sportową przy ul Niedziałkowskiego, doskonale nadającą się do tego celu, świetnie zaaranżowaną na potrzeby realizacji wszystkich punktów programu „Śniadania z Zamenhofem”. Łatwo tu było wyeksponować plansze tzw. Wystawy Senackiej o Zamenhofie i Esperanto, którą Kazimierz Krzyżak podarował Miastu Słupsk z nadzieją, że znajdą się miejsca w szkołach, bibliotekach itp. gdzie mogła by ona być pokazywana przez cały ROK ZAMENHOFA.

Uczestników powitała Wiceprezydent Miasta Słupska p. Krystyna Danilecka – Wojewódzka, przystępnie i ciepło opowiadając o twórcy języka międzynarodowego i zachęcając młodzież do nauki języka esperanto. Nas – esperantystów, zaskoczył fakt znajomości drogi życiowej Zamenhofa i sympatia do idei, które język esperanto ze sobą niesie – było to wyraźnie widoczne w wystąpieniu Pani Wiceprezydent. Ogromnie ucieszyły nas informacje o rozpoczętych kursach języka esperanto w Słupsku i o zamiarach wprowadzenia języka w kolejnych szkołach. Chętnie obejmiemy patronatem i pomożemy poprowadzić proces nauczania języka esperanto dla słupskiej młodzieży.

Składamy także podziękowanie Władzom Miasta Słupsk za gościnne przyjęcie, za starania wielu osób i instytucji, które zagwarantowały sukces tej imprezy. Nie łatwo było nam się wybrać w Wielkim Tygodniu Wielkanocnym aż z Nowego Sącza, niewygodnym busikiem ponad 1500 km. w obie strony! Ale zapewniono nam komfortowy nocleg w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce , poczęstowano obiadem w ratuszowym Bistro i przez cały czas byliśmy pod życzliwą opieką SOK i UM.

Zaplanowany wspólnie i wcześniej uzgodniony program uroczystości, został zrealizowany w całości, włącznie z przemarszem w deszczu i wichurze pod obelisk upamiętniający Ludwika Zamenhofa, aby złożyć tam wiązanki kwiatów i podziękować mu za dzieło jego życia – esperanto, które wpłynęło także na wybór naszych dróg życiowych…

W programie wystąpił dwukrotnie zespół E-FAMILIO (część młodzieżowa zespołu pod opieką artystyczną Alicji Skalskiej) z esperanckim repertuarem, który rozhuśtał i roztańczył dziecięcą widownię. Najmłodszą publiczność przyciągnęły przygody w animowanych filmikach MAZI en GONDOLANDO – jako wstęp do nauki esperanta w atrakcyjny sposób, z konkursem prowadzonym przez Mariana Zdankowskiego z Olsztyna, potem zabawna lekcja esperanta Niny Pietuchowskiej z Białegostoku, która także nagrodziła najpilniejszych uczniów… Wszyscy korzystali z okazji nabycia pamiątkowych kartek pocztowych, wydanych specjalnie na to wydarzenie z pamiątkowym stemplem Poczty Polskiej…

 

Popołudniowa część programu odbyła się w Teatrze RONDO, gdzie zaprezentowany został monodram Mario Migliucciego „Doktor Esperanto”, wykonany przez Helenę Biskup ze Sztumu, której akompaniowała Małgorzata Kaczanowska swoim śpiewem. Prelekcję na temat swojej nowej książki „Zamenhof w Warszawie” wygłosił Roman Dobrzyński z Warszawy. Z jednakowym zainteresowaniem przyjęła program publiczność, która była bardzo zróżnicowana – od młodzieży do seniorów z UTW.

Na uroczystość przybyli esperantyści z wielu miast Polski – oprócz osób zaangażowanych do programu ( 9 osób z Nowego Sącza), dotarli na „Śniadanie z Zamenhofem” esperantyści z Gdyni, Białegostoku, Olsztyna, Sztumu, Sopotu, Warszawy i największa, najbardziej zielona grupa ze Szczecina – wyposażona we flagi, banery reklamowe, gadżety esperanckie- pod przewodnictwem Ireny Tomaszewskiej. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy być uczestnikami Inauguracji Roku Zamenhofa w Słupsku – pięknym, dobrym mieście.

FOTOGALERIA

 

Na Olimpie mówi się w języku ESPERANTO

Znane sądeckie esperantystki Halina Komar i Jolanta Kieres w trakcie inscenizacji inspirowanej mitologią starożytnej Grecji oficjalnie dołączyły do grona najlepszych znawców języka esperanto na świecie. Na liście wybitnych  światowych esperantystów znajdowała się wcześniej także inna sądeczanka – Danuta Kowalska.

Szanowna rado Olimpu! Zgłaszam formalny wniosek o wpisanie tych trzech wielce zasłużonych esperantystek na listę bogów panteonu. Proszę o akceptację mojej decyzji – takimi słowami węgierska esperantystka nadzorująca egzaminy esperanto w Europie – Katalin Kovats oficjalnie ogłosiła „awans” Haliny Komar, Jolanty Kieres i pochodzącej z Białegostoku Niny Pietuchowskiej. Już od dziesięciu lat Katalin Kovacs, publikuje listę kilkunastu kandydatów do panteonu najwybitniejszych światowych esperantystów. Znajduje się na niej około 30 polskich znawców esperanto.

Sądeckie środowisko esperantystów liczy około 100 osób. Przeważają w nim osoby starsze, podejmowane są jednak starania, aby zainteresować esperanto także młodsze pokolenia.

2017 rok został uznany przez UNESCO za rok Ludwika Zamenhofa, pochodzącego z Polski twórcy języka esperanto.

scenriusz.doc

balo.pdf  (Zaproszenie)       GALERIA